ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طلاق تفاهمی
نویسنده پیام
share.legal.contet آفلاین
کاربر معمولی

ارسال‌ها: 4
تاریخ ثبت‌نام: Nov 2017
اعتبار: 0
تشکر ها: 0
0 تشکر شده در 0 ارسال
ارسال: #1
طلاق تفاهمی
طلاق توافقی نهادی نسبتا نو در حقوق خانواده است. براساس آن زن و شوهر برای طلاق و حل و فصل تمام وابستگی‌های مالی و مسائل مربوط به فرزندان مشترک، بر سر مراجعه به دادگاه خانواده توافق می کنند. همچنین گرفتن گواهی عدم امکان سازش، مقدمه انجام یک طلاق خلع یا طلاق مبارات را فراهم می‌کنند. در حال حاضر، طلاق توافقی یک قرارداد همه‌جانبه میان زن و شوهر است.
 در آن بنا به تبصره‌های ۲ و ۳ قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق در مورد تصمیم‌گیری می‌شود:
نحوه بذل یا پرداخت مهریه
وضعیت حضانت، ملاقات و نفقه فرزندان
وضعیت جهیزیه
وضعیت نفقه گذشته و ایام عده
چگونگی اعمال شرط اولیه اسناد ازدواج در مورد تنصیف اموال یا حقوق زنان راجع به نحله و اجرت‌المثل
شرایط طلاق توافقی عبارتند از توافق مقدماتی، گواهی عدم امکان سازش و اجرای صیغه طلاق.
بر این اساس مراحل انجام طلاق توافقی به شرح زیر می‌باشد:ثبت دادخواست:در مرحله اول، زوجین و یا وکیل قانونی آن‌ها می‌بایست با همراه داشتن
  •  کارت ملی
  •  شناسنامه
  • عقدنامه
 به دفاتر خدمات قضایی و یا واحد ثبت دادخواست مراجعه کنند. دادخواست صدور عدم امکان سازش را به ثبت برسانند.تعیین محل دادرسی:پس از ثبت دادخواست، براساس محل سکونت مشترک زوجین، دادگاه صالح رسیدگی به موضوع تعیین، و تاریخ رسیدگی مشخص میگردد. (با پیامک به زوجین اطلاع داده می‌شود.)مراجعه به دفتر ازدواج و طلاق:پس از صدور گواهی عدم امکان عدم سازش زوجین می‌تواند با در دست داشتن مدارک، برای ثبت طلاق اقدام کنند. قبل از اجرای صیغه طلاق می‌بایست وضعیت باکره یا مدخوله بودن زوجه مشخص گردد. چنانچه در توافقات اولیه، زوجه اعلام کند که باکره است، می بایست گواهی سلامت بکارت صادر شده از سوی پزشکی قانونی را به دفتر ثبت طلاق ارائه دهد.
در صورت مدخوله بودن نیز، می‌بایست با انجام آزمایش خون، گواهی عدم بارداری را با خود به همراه داشته باشد.داوری:دادگاه به منظور صدور گواهی عدم امکان سازش به زوجین اعلام می‌کند که از بین بستگان یا افراد مورد اعتماد خود داورانی به دادگاه نمایند. در صورت عدم معرفی داور از سوی زوجین، دادگاه راسا داور را انتخاب می‌نماید. همچنین، قاضی زوجین را به منظور برقراری سازش به مراکز مشاوره‌ای ارجاع می‌دهد.صدور گواهی عدم امکان سازش:بعد از ارسال نظر مشاور و داور و بررسی توسط قاضی، گواهی عدم امکان سازش در سه نسخه صادرمی شود.
به هر کدام از زوجین یک نسخه داده خواهد شد. به منظور تسریع در روند صدور گواهی عدم امکان سازش می‌بایست در جلسه دوم، حق تجدیدنظر خواهی و فرجام خواهی ساقط گردد.
منبع: http://vokalayedadgostar.com/طلاق-توافقی/
 
 
 

 
11/14/2017 02:41 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 2 مهمان