ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
 • 0 رای - 0 میانگین
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
جعل اسناد و مدارک
نویسنده پیام
share.legal.contet آفلاین
کاربر معمولی

ارسال‌ها: 4
تاریخ ثبت‌نام: Nov 2017
اعتبار: 0
تشکر ها: 0
0 تشکر شده در 0 ارسال
ارسال: #1
جعل اسناد و مدارک
جعل اسناد و مدارک، یکی از جرم‌هایی است که موجب از بین رفتن اعتماد عمومی و ایجاد اختلال در نظام کشور شده و سبب ناکارآمدی اجتماعی جامعه است. اطمينان و اعتماد كامل داشته باشند. جعل اسناد و استفاده از سند مجعول، عامل مهم سلب آسايش عمومى، كاهش سطح اعتماد افراد و سازمان ها، از بين رفتن امنيت و سلامت جامعه و نيز زمينه ساز بسيارى از ضررهاى مادى و معنوى است كه به اشخاص حقيقي و حقوقي و سازمان ها وارد مى گردد. همچنين، باعث خدشه به حيثيت و اعتبار فرهنگي، علمى و اقتصادی كشور مى‌شود. جعل اسناد از جرائم مطرح در جامعه مي‌باشد و پرونده‌های فراواني در مخازن اسناد ملي كشور در اين زمينه وجود دارد كه طي آن‌ها يكي از طرفين دعوا، مدعي جعل گرديده است.
تعریف حقوقی جعل
جعل، تغيير دادن آگاهانة نوشته يا ساير چيزهای مذكور در قانون دانسته شده است كه به قصد جا زدن آن به عنوان اصل، برای استفادۀ خود يا ديگری و به ضرر غير صورت مي گيرد. حقوقدان ديگری نيز، جعل را قلب متقلبانة حقيقت به زيان ديگری در سند، نوشته يا هر چيز ديگر، به يكي از طرق مذكور در قانون ناميده است.
از ديدگاه قانونگذار، جعل عبارت از ساختن نوشته يا سند يا ساختن مهر يا امضای اشخاص رسمي يا غيررسمي، بدون اجازۀ صاحب آن و نظاير اين ها، به قصد تقلب است. در جعل سند، بايد توجه داشت كه قلب حقيقت وقتي جعل مي شود كه مربوط به حكم سند يا مربوط به اموری باشد كه سند يا نوشته، برای اثبات يا نفي آن تنظيم شده است.
تشريح مصاديق قانوني جعل
 • خراشيدن يا تراشيدن: اين عمل، معمولاً با وسايلى مثل تيغ، چاقو و نظاير آن ها صورت مى گيرد؛ يعنى جاعل حروفى را با كمك اين وسايل، از روى نوشته يا سند محو مى كند. در عمل خراشيدن، جاعل بخشى از يك كلمه را از بين مي‌برد؛ مثلاً با حذف حرف «ن» کلمه «نبود» را تبدیل به «بود» مى سازد. ولى در عمل تراشيدن، جاعل كل كلمه را محو مى كند؛ مثلاً نام يكى از خريداران را از سند بيع يا قولنامه محو مي‌نمايد.
 • قلم بردن: در قلم بردن، لازم نيست حرف يا كلمه‌اى به سند اضافه شود، بلكه امكان دارد جاعل با استفاده از قلم، قسمت‌هایى از سند يا نوشته را ناخوانا نمايد يا بر روى آن خط بكشد.
 • الحاق: در اين مورد چيزى به سند می‌افزايند؛ مثلاً رقمى در مقابل چك مي‌گذارند يا با افزودن حرفي به كلمه، آن را به كلمة ديگرى تبديل مى‌كنند. براى مثال، با افزودن «ی» به کلمه «حسن» آن را به «حسین» تبديل می‌نمايند.
 • محو یا اثبات یا سیاه کردن: مقصود از محو، پاک كردن بخش‌هایى از نوشته با وسايلى مثل مدادپاک كن، لاک غلط گير و يا ساير مواد شيميایی است. منظور از اثبات ،خارج كردن سند از بطلان است، مثل اين كه مهر «باطل شد» را از روی قبض پرداخت وجه پاک كنند. مقصود از سياه كردن، ناخوانا كردنش با استفاده از جوهر يا موادى مانند آن است.
 • دست بردن در تاريخ سند: در اين جا جاعل پس از تنظيم سند، تاريخ مندرج در آن را جلو يا عقب می‌اندازد. مثلا تاريخ سفته را از 4/1/82 به 4/2/83 تبديل مي‌كند.
 • الصاق: در اين جا جاعل، بخش‌هایى از نوشته را به بخش‌هایى از نوشته ديگر پيوند مي‌زند و منظم‌ می‌كند؛ به نحوى كه حالتى به وجود می‌آيد كه خواننده، آن را نوشته‌اى واحد تصور می‌نمايد. براى مثال، امضایى از يك نوشته را به متن پيش‌نويس امضا نشده‌ای، ضميمه مي‌كند و مى‌چسباند.
 • به‌کار بردن مهر دیگری: در اين حالت جاعل، مهر فرد ديگرى (مثل مهر شركت، اداره يا فرد عادى) را بدون اجازه صاحبش مورد استفاده قرار مى‌دهد و آن را در ذيل نوشته يا سند به كار مى‌برد.
منبع: http://vokalayedadgostar.com/جعل-اسناد-و-مدارک/

 
11/14/2017 02:40 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان