ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تست هیدرواستاتیک دیگ بخار
نویسنده پیام
mahsabkh1 آفلاین
کاربر معمولی

ارسال‌ها: 3
تاریخ ثبت‌نام: Jul 2017
اعتبار: 0
تشکر ها: 0
0 تشکر شده در 0 ارسال
ارسال: #1
تست هیدرواستاتیک دیگ بخار
اجرای تست هیدرواستاتیک مخازن تحت فشار
در تست هیدرواستاتیک مخازن تحت فشار در صورتی که از آب های غیر شرب با کلراید بالا استفاده شود باید از سودسوز آور و یون هیدروکسی برای کاهش خوردگی فولاد استفاده کرد. زمان و دما تاثیر زیادی در خودگی دارند. در صورتی که زمان تماس و دمای آب کم باشد می توان از آب هایی با کلراید بالاتر هم استفاده کرد. لایه رویی اکسید کروم مقاومت به خوردگی فولاد است و ایجاد لایه های اکسید ناشی از جوشکاری باعث تشدید خوردگی باقی ماندن آب در شیار ها پس از تست هیدرواستاتیک مخازن تحت فشار می شود و با تبخیر تدریجی آب درصد کلراید بالا رفته و خوردگی افزایش می یابد. بنابراین باید آب به طور کامل تخلیه شود و هوای خشک به آن دمیده شود

بازرسی مخازن تحت فشار جهت اطمینان از عملکرد امن دیگ های بخار و مخازن تحت فشار انجام می پذیرد. بازرسی مخازن تحت فشار ، تعمیر و نگهداری موثر طول عمر بهره وری مخازن را افزایش می دهد. بازرسی دیگ بخار و یا مخازن دارای مراحل مختلفی از بدو ساخت و پروسه تولید و بهره وری می باشد که قاعدتا یک بازرس به تنهایی قادر به انجام آن نیست.

تیم بازرسی مخازن تحت فشار
روند اصولی و صحیح کنترل کیفیت یک دیگ بخار توسط یک تیم شامل پرسنل، اسناد، استاندارد ها و کد ها، مدارک و پروسیجرها برای تطابق طراحی و ساخت با استانداردها و بازرسی می باشد. در تیم بازرسی مخازن تحت فشار دپارتمان کنترل کیفی ، بازرسان جوش و بازرسان NDT تست غیر مخرب با حضور در سایت ساخت و احداث تجهیزات تمامی مراحل تولید دیگ های بخار و مخازن را تحت نظارت دارند.

بازرسی مخازن تحت فشار : انواع بازرسی

مطالعه و مرور نقشه ها و دستورالعمل های تست مخازن
بازرسی مواد اولیه مانند ورق، فلنج، لوله، پیچ و مهره و ...
بازرسی ابعادی (برش ورقهای فلزی)
بازرسی قبل از جوش (مونتاژ)، بازرسی لبه های اتصال
بازرسی چشمی جوش
بازرسی ابعادی AS-Built (ابعاد نهایی مخزن)
بازرسی سندبلاست و رنگ(Dry Film Thickness=DFT)
بازرسی قبل از تحویل نهایی مخزن
بازرسی دوره ای ماهانه، سالانه، نیمه سالانه
تست هیدرواستاتیک مخازن تحت فشار
تست پنوماتیک مخازن تحت فشار
تست ضخامت سنجی مخازن تحت فشار

شرکت نیک بینش کارن بازرسی مخازن تحت فشار و بازرسی دیگ بخار را طبق استانداردهای بین المللی و سازمان ملی استاندار ایران و چک لیست های معتبر دنیا با بهره گیری از کارشناسان خبره این صنعت انجام می دهد و در صورت انطباق مخزن و یا دیگ با استاندارد ها صدور گواهی سلامت مخازن تحت فشار انجام می شود. کدها و استاندارد هایی که در ارزیابی سلامت مخزن مورد مد نظر قرار می گیرند شامل کدها و استاندارد های زیر است:

استاندارد مشخصات مواد پایه و مواد مصرفی جوشکاری بر اساس ASME SEC II PARTS A,B,C & D
تستهای غیر مخرب ASME SEC V
استاندارد طراحی مخازن تحت فشار بر اساس ASME SEC VIII DIV 1 & 2
دستورالعمل جوشکاری ASME SEC IX
استاندارد طراحی مبدلهای حرارتی بر اساس TEMA
استاندارد طراحی کولر ها و هیترهای هوا API – 661
استاندارد مخازن ذخیره API – 650
استاندارد API SPECIFICATION 5L لوله های 5L
جوشکاری خطوط لوله API – 1104
AISC
JIS(FERROUS METALS SPECIFICATION)
استاندارد BS – 5500 ساخت مخازن تحت فشار
استاندارد های BS – 5950 , BS – 4360و BS – 729
DIN (MATERIAL SPECIFICATION)
AWS D 1.1

مخازن تحت فشار به دلیل فشار بالایی که تحمل میکنند همیشه در خطر انفجار قرار دارند در صورتی که ایمنی و سلامت آنها تضمین نشود استفاده و بهره برداری از آنها خطر انفجار و ترکیدگی را به همراه دارد لذا بازرسی دیگ بخار و مخازن تحت فشار باید به صورت دوره ای طبق استانداردهای تدوین شده بررسی شود و صدور گواهی سلامت دیگ بخار ترجیحا توسط یک شرکت بازرسی ثالث که وابسته به شرکت کارفرما و یا سازنده مخزن و دیگ نباشد انجام شود.

هر چه فشار مخازن تحت فشار بیشتر باشد و در بازه های زمانی طولانی مورد تست و بازرسی مخازن تحت فشار قرار گیرند و همچنین زمان زیادی از عمر آنها گذشته باسد خطر انفجار و حوادث ناهنجار بیشتر خواهد شد. صدور گواهی سلامت مخازن تحت فشار و صدور گواهی سلامت دیگ بخار باید بعد از بررسی اتصال دقیق لوله ها، عدم وجود نشتی و پوسیدگی در مخازن تحت فشار، بازرسی جوش لوله ها و اتصالات و بسیار از تست ها و آزمون های دیگر در صورت عدم وجود هیچگونه نقص در مخزن تحت فشار توسط شرکت بازرسی که دارای گواهینامه ها ی لازمه را داشته باشد انجام می شود.

خدمات صدور گواهی سلامت دیگ بخار
شرکت های متخصص در زمینه ی تست مخازن تحت فشار، بازرسی دیگ بخار، تست دیگ بخار و صدور گواهی سلامت مخازن تحت فشار سالهای متمادی فعالیت گسترده و پویایی را داشته و تست وبازرسی مخازن تحت فشار و گواهی سلامت دیگ بخار و انواع مخازن تحت فشار را انجام می دهند.جهت انجام این کار می توانید شرکت های معتبر را جستجو کنید

جهت دریافت گواهی سلامت مخازن تحت فشار ا دیگ بخار بازرسي از اجزاي اصلي شامل پوسته، كوره، محفظه آتش، صفحات انتهايي، مجاري، آتش دانها، مقاومهاي ميله اي، صفحه اي و لوله اي از نظ وضعيت خوردگي، صدمات مكانيكي، تغيير فرم، ترك، شكستگي، رسوبات و دوده انجام می شود و همچنین ضخامت سنجي از قسمت هاي اصلي شامل پوسته، كوره، صفحات انتهائي و محفظه برگشت و مطابقت با نقشه ساخت انجام شده تا امنیت مخازن تحت فشار جهت صدور گواهی سلامت دیگ بخار و صدور گواهی سلامت مخازن تحت فشار تامین گردد.

علاوه بر این بازرسي متعلقات جانبي ديگ شامل آب نماها، كنترل كننده سطح آب، سوپاپ اطمينان، نسوزكاري، عايق كاري، وضعيت مشعل و وضعيت آب مصرفي، نظارت بر انجام تست هيدرواستاتيك دیگ بخار مطابق با الزامات استاندارد نیز ضروری است.

البته تنها بازرسی ادواری دیگ بخار یا مخازن تحت فشار بعد از ساخت مخزن ملاک نیست بلکه قبل و حین ساخت مخازن تحت فشار باید تست و بازرسی مخازن تحت فشار انجام شو از جمله این بازرسی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بازرسي چشمي مواضع جوشكاري شده
بازرسي اتصالات
نظارت بر تست هيدرواستاتيك
بازرسي متعلقات
نظارت بر عمليات حرارتي در صورت نياز
بررسي اسناد و مدارك WPS، PQR و WPQ
بازرسي ابعادي
گزارش بازرسي عيني سطوح و لبه ها
آزمون راديوگرافي يا التراسونيك مواضع جوشكاري شده

قابلیت اطمینان و استفاده و امنیت دیگ های بخار برای استفاده از آنها در نیروگاه های انرژی و صنایع حیاتی می باشد. برای تامین این ایمنی و اطمینان از کارکرد دیگ های بخار انجام تست دیگ بخار و بازرسی دوره ای دیگ های بخار الزامی می باشد. دیگ های بخار یا بویلر و لوازم جانبی آنها مانند لوله ها، سیلندر ، سوپاپ ها به دلیل کار در محیطی داغ طول عمر محدودی دارند بنابراین نظارت پیشگیرانه در تست دیگ بخار بسیار مهم است.

زمانی که شما انتخاب درست را در زمان درست انجام دهید و بازرسی دیگ بخار به صورت دوره ای و منظم انجام دهید در واقع با بهینه سازی بویلر ها از نشتی، حوادث دیگ بخار، وفقه در کار و آپتایم پایین جلوگیری کرده اید. شناسایی خرابی های بلقوه و جایگزین کردن قطعات و یا تعمیرات و انجام تست های دیگ بخار کمک می کند تا بهره وری و کارکرد دیگ های بخار را افزایش دهد.

مهمترین چالش دیگ های بخار فرسودگی و خستگی، ترک ها و خوردگی های آنها می باشد. علاوه بر این طریق عملکرد دیگ های بخار در طول عمر آنها اثر گذار است. دیگ های بخار در هنگام بهره وری انرژی درونی زیادی را تحکل می کنند و تست دیگ بخار عیوب و خوردگی، ترک ها، وخستگی آن را مشخص می کند تا از حوادث جلوگیری شود. پیدا کردن نقص های اولیه به روش های قابل اعتماد مثل آزمایشهای غیر مخرب NDT در تست دیگ بخار ضروری می باشد.
تست دیگ بخار : مزایا

به حداقل رساندن توقف و خرابی با واکنش به نقص فعالانه
تشخیص مشکلات و عیب ها قیل از آسیب رساندن آنها
جلوگیری از نشت و حوادث دیگ های بخار
صرفه جویی در هزینه
حفاظت از محیط زیست
ترویج ایمنی در کار

تست دیگ بخار : موارد
باید دقت داشت که تست دیگ بخار و بازرسی دیگ بخار تنها محدود به زمان بهره وری نیست بلکه انجام انواع تست ها و ارزیابی ها قبل از ساخت دیگ بخار، حین ساخت دیگ بخار و حین بهره وری از آنها ضروری است به همین دلیل کالیبراسیون و نصب سنسورها باید به درستی انجام شود. سیستم کنترل DDC به منظور دستیابی به عملکرد سیستم مورد نظر ، متکی بر ورودی از سنسور های مختلف مانند دما، فشار، و جریان است بنابراین اگر سنسور به درستی قرار نگرفته باشد و یا مقدار اندازه گیری شده توسط هر سنسور اشتباه باشد الگوریتم کنترل درست عمل نخواهد کرد و سیستم پاسخ درست را به بازرس نمی دهد.
مستند سازی تست دیگ بخار آبگرم
در تست دیگ آبگرم باید از صحت نصب و کارکرد دریچه های انزوا اتوماتیک اطمینان حاصل شود (دریچه انزوا اتوماتیک معمولا زمانی نصب می شوند که دیگ های متعدد به یک سرصفحه تامین متصل می شوند).دیگ های بخار با پمپ های اختصاصی معمولا دریچه انزوا اتوماتیک ندارند. زمانی که یک دیگ بخار مجزا در حالت بهره وری نباشد. بهتر است شیر انزوا بسته شود تا از گردش آب در آن جلوگیری شود این تنظیمات پمپاژ انرژی را کم کرده و از افت درجه حرارت آب جلوگیری می کند.

بررسی اینکه آیا دیگ بخار در تمامی مراحل فرآیند از جمله حالت خودکار، دستی، و شکست / اورژانس ، آب را در درجه حرارت مورد نظر نگه می دارد یا نه.

موارد بسیاری در تست فنی دیگ بخار و بازرسی ایمنی دیگ بخار وجود دارد که جای بحث آن نیست البته این موارد تست دیگ بخار تخصص کارشناسان ما است. در تست و بازرسی دیگ بخار باید در هر بار بازدید از دیگ بخار داکیومنتی تهیه شود و تمام گزارشات تست و بازرسی و وضعیت سلامت دیگ بخار در آن مکتوب شود تا در مراحل بعدی تست ایمنی دیگ بخار بتوان با تکیه بر مندرجات در داکیومنت وضعیت دیگ را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار داد.
 

 

بازرسی جرثقیل  بازرسی جرثقیل سقفی  بازرسی لیفتراک
07/25/2017 03:58 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان